Рекомендую переглянути заняття з мовленнєвого спілкування у
старшій групі дітей з вадами зору з використанням сучасних інноваційних
технологій в роботі з дітьми.
Діти,
ще ті мандрівники! Після того, як ми з дітками почали використовувати
арт-терапію, малювати героїв віршів, казок, висипати пісочком у трафаретах,
створювати моделі і обігрувати на різну тематику у пісочниці. Виникло бажання
вирушити у подорож пустелею. Це спонукало створити заняття. Тож дивіться, що з
цього вийшло.
Подорож пустелею
(заняття з
мовленнєвого розвитку в старшій групі)
Мета. Сприяти
розвитку зв’язного
монологічного та діалогічного мовлення, довільної уваги, спостережливості,
естетичного сприйняття, виявляти емоційне ставлення до зображеного.
Виховувати любов до природи, бажання
помічати гарне у навколишньому середовищі, прагнення до правильного мовлення.
Збагачувати
словник словами порівняннями, означеннями,
іменниками, дієсловами. Закріпити та поглибити знання дітей про тварин пустелі. Закріпити вміння підбирати
асоціації за кольором, співвідносити ознаки
з назвами слів, узгоджувати іменник з дієсловами. Вправляти малят в
доборі спільнокореневих слів, підборі порівнянь(метафори), означень, епітетів.
Формувати уміння будувати зв’язні
монологічні висловлювання під час складання творчої розповіді опису за
картинками. Вправляти в утворенні складних слів з двох менших, в підбиранні
означень до іменників, вживанні речень із
словом наче. Продовжувати вчити дітей відповідати на запитання повним реченням, вживати у мовленні різні типи речень.
Матеріал. Ілюстрація пустелі,пісочниця ,
картки-схеми, картки-символи, фішки, смайлики за кількістю дітей, фізкультхвилинка
«Веселі смайлики», аудіозапис звуків пустелі.
Хід заняття
Діти заходять у групу, вітаються
з гостями. Вихователь пропонує підійти усім дітям до пісочниці посеред групи.
- Діти, що ви бачите перед
собою?(Відповіді дітей. Н.:багато піску,велику пісочницю) Підберіть
до слова пісок слова-родичі (пісочок, піщинка,
піщить, пісочниця, піщаний)-передавати пісок у кульку промовляючи слова-рими)
Дослід 1.Запропонувати
взяти дрібку ПІСКУ, покласти на долоні й розтерти. Що відчуваєте? (Крупинки). З
чого складається пісок? (З піщинок). Якого кольору? ( жовті).Чи скріплюються
вони в грудку? (Ні).
Дослід 2. Взяти
дрібку ПІСКУ і затиснути в кулачок, потім розтиснути кулак і висипати пісок в
пісочницю. Що сталося з піском? (Він
розсіявся).Пісок сухий – сипкий.
Дослід 3.Насипати гірку піску.
Запитати.Чи
існує таке місце на землі,де лежить стільки багато піску, він завжди сипучий і
не скріплюється в грудку? (Відповіді дітей. Н.:на будівництві, великий камаз
привезти може тощо).Є — унікальне місце на землі,де постійна спека,засуха та
майже повністю відсутня вода… (це Пустеля).ДИВИМОСЬ НА ЕКРАН.
Чи може пустеля залишати загадки?Які
саме?( пропоную дізнатись). 1.Уявимо собі,що ми вирушили в подорож
пустелею. Які явища природи характерні для
пустелі?(АУДІОЗАПИС (вітер, град, сонце, дощ,буря ,блискавка – діти
відгадуюють). Назвіть, яка це природа? (нежива природа).
ТВОРЧА РОЗПОВІДЬ ЗА
КАРТИНКАМИ (ПОКАЗ НА ЕКРАНІ). Вихователь
пропонує послухати початок розповіді «Пригода в пустелі»і закінчити її дітям.
Пригода
в пустелі
«Одного разу хлопчик Петрик і
дівчинка Оленка вирушили в подорож
пустелею на верблюді. Яскраво світило сонечко. Та раптом вони побачили сліди.
Хто їх міг лишити?
-Може це звірі чи свійські тварини,- подумала Оленка.
- Може ці сліди люди лишили,- подумав Петрик.
На зустріч їм повзла маленька черепашка…»(Розповіді дітей)
АБО
Вихователь
бере великий аркуш паперу, фломастери і разом з дітьми починає фантазувати і
малювати: Був собі на білому світі...(Вихователь малює овал.) Що це? (Діти
називають: круг, сонечко, колобок...) Ні, це не сонечко, і не колобок, і не
круг. (Домальовує навколо круга чотири
прямі палички, невеличку голову.) Жив на світі ось такий ... Хто?
Правильно, верблюд. Одного разу він вирушив у подорож. Ішов, ішов, бачить...
(Малює кілька вертикальних ліній різної довжини.) Що це? (Діти висловлюють
припущення, вихователь домальовує дерева.) Першою виросла пальма. (Малює пальму.)
Яка вона? Чи є у неї листочки? Намалюємо ще.Що росте на пальмі? (банани)
Скільки бананів? Біля пальми був пісок,
там лежала ?(мавпочка)Я почну малювати, а ви — здогадайтеся, що вона
робила?(Їла банан) Яка мавпочка?( діти називають) Раптом мавпочка
побачила кого?(верблюда).Тваринки подружилися і заспівали пісеньку
дружби.
Фізкультхвилинка на екрані.
«Веселі смайлики»
Я пропоную дітям подивитись
знову на екран. Хто це?(тваринки по черзі
на один слайд)
У нашій
пустелі з’явилися мешканці. Верблюди можуть
прожити без води .Їх великі горби — це жир, який дозволяє тваринам довго
обходитись без їжі. Піщаний кіт — відноситься до
диких кішок, які ведуть нічний спосіб життя, рятуючись від денної спеки в
норах. Ефіопський їжак. До речі, він може обходитись
дуже довго без їжі. Крихітка фенек — найменша лисичка в світі теж мешкає в Пустелі. Орикси(довго можуть обходитись без води). А ще є
черепаха, кобра, яшірка.
Пропоную зобразити на тарілочках з манною крупою звірят(читання віршів про
тварин)
Дивовижно, наскільки вміло тварини пристосувалися до життя в умовах
постійної спеки, засухи та майже повної відсутності води.
Гра
«Завершити порівнянння(метафору)» виділивши перший і останній звук у
слові(предметні картинки на столі)
Пустеля жовта ,наче…(трава, листочок, курчатко,
сонечко)
Пустеля безкрая,наче…(небо,
море,вода,океан)
Пустеля колюча,наче…(їжачок, голка, ніж, ножиці,
укол, олівець, ручка)
Пустеля чарівна,наче…(дівчинка, намисто,платтячко,
мама, перстень,іграшка)
Скажіть, будь-ласка, чи
сподобалася вам наша подорож пустелею.
-
Чи сподобалася подорож пустелею. Давайте зробимо пустелі
комплімент, яка ж вона ?
( піщана, пуста, жарка, сипуча, вітряна, жовто-гаряча
красуня, палюча, золота, колюча, жовтолиця, жовтокоса, багата,безмежна,
сліпуча, скрипуча тощо). Використати мікрофон. Компліменти не повинні
повторюватись.
Немає коментарів:
Дописати коментар